Istraživač/ica

Objavio Sarajevski otvoreni centar, 04.07.2023. - Sarajevo

Sarajevski otvoreni centar (u daljem tekstu: SOC) raspisuje Javni poziv kojim traži istraživača/icu za procjenu praksi zastupnika/ica u pogledu poštivanja ljudskih prava LGBTI osoba u BiH

Opis poslova:
SOC objavljuje javni poziv za dostavljanje prijava u svrhu istraživanja znanja, stavova, percepcija i potreba zastupnika/ca Parlamenta FBiH, Narodne skupštine RS i Parlamentarne skupštine BiH u pogledu poštivanja ljudskih prava LGBTI osoba u BiH.
Rezultat istraživanja će biti publikacija koji će kroz pristup zasnovan na dokazima ilustrirati i prezentirati realno i objektivno stanje na terenu u smislu odnosa izabranih zastupnika/ica Parlamenta FBiH, Narodne skupštine RS i Parlamentarne skupštine BiH u pogledu poštivanja ljudskih prava LGBTI osoba.

Naziv: istraživač/ica
Dužina trajanja angažmana: od 01.08.2023. do 31.01.2024. godine
Pozadina: Kroz dosadašnji angažman, SOC je mapirao kao nužnu potrebu rad na osnaživanju, senzibiliziranju i jačanju kapaciteta izabranih zastupnika/ca entitetskih i državnog zakonodavnog tijela. Postoji mnogo materijala koji nas upućuje o generalno niskom stepenu razumijevanja ljudskih prava, a posebno ljudskih prava LGBTI osoba od strane
izabranih zastupnika/ica entitetskih i državnog zakonodavnog tijela. Bez zagovaračkog pritiska od strane međunarodne zajednice, mnoge oblasti ljudskih prava LGBTI osoba bi ostale ignorirane u domaćem pravnom sistemu. Kako bi educirali, informirali, senzibilizirali i ojačali kapacitete naših zastupnika_ica, potrebno je prethodno detaljno istražiti njihove
stavove i percepciju o položaju i ljudskim pravima LGBTI osoba u BiH. Upravo takvo istraživanje je predmet budućeg rada istraživača_ice i ono će poslužiti kao polazna osnova zagovaračkog procesa SOC usmjerenog ka izabranim zastupnicima_icama.
O projektu: SOC je krenuo s implementacijom projekta pod nazivom „Zaokret u praksi – uvrštavanje ljudskih prava LGBTI osoba u parlamentarnu agendu“ koji se realizuje u saradnji sa Ministarstvom vanjskih poslova Kraljevine Nizozemske u okviru Fonda za ljudska prava.
Projektom nastojimo uspostaviti usku saradnju sa novoizabranim zastupnicima entitetskih i državnog zakonodavnog tijela koji će biti spremni da diskutuju i poduzimaju konkretne korake u smislu legislativnog unapređenja ljudskih prava LGBTI osoba. Kako bi postigli projektni cilj, potrebna nam je procjene znanja i mišljenja zastupnika_ica o ljudskim
pravima LGBTI osoba, uvezivanju postojećih i budućih političkih saveznika_ica uneformalnu međupartijsku grupu za LGBTI ljudska prava, unapređivanje komunikacije iprenosa znanja između domaćih i europskih zastupnika_ica. Sa druge strane projektom nastojimo politički osnažiti LGBTI zajednicu u cilju premoštavnja postojećeg jaza između njih i dominantnog političkog narativa u BiH.
Cilj: Kreirati publikaciju koja će biti rezultat desk i terenskog istraživanja stavova i percepcija zastupnika/ica entitetskih i državnog zakonodavnog tijela o ljudskim pravima LGBTI osoba.

Zadaci:

 Razviti istraživačku metodologiju koja će:

  • dati kontekst o rezultatima posljednjih Općih izbora 2022 u BiH i
    najrelevantnijih parlamentarnih političkih partija u kontekstu ljudskih prava LGBTI osoba
  • dati presjek dosadašnjih inicijativa, prijedloga propisa, izjava ili drugih
    aktivnosti parlamentaraca_ki i njihovih političkih partija o ljudskim pravima LGBTI osobama u posljednjih 5 godina u BiH
  • Istražiti stavove, percepcije i potrebe zastupnika_ica i delegata_kinja
    Parlamentarne skupštine BiH o ljudskim pravima LGBTI osoba u BiH
  • Istražiti stavove, percepcije i potrebe zastupnika/ica i delegat/kinja
    Parlamenta FBiH o ljudskim pravima LGBTI osoba u BiH
  • Istražiti stavove, percepcije i potrebe poslanika_ica Narodne skupštine RS o ljudskim pravima LGBTI osoba u BiH

● Izrada 3 odvojene procjene zastupnika_ica i to jedna procjena za državni nivo (Parlamentarna skupština BiH), druga procjena za nivo FBiH (Parlament FBiH) i treća procjena za nivo RS (Narodna skupština RS)
● Uvezivanje i objedinjavanje gore navedene tri procjene u jedan dokument koji će kompilirati rezultate istraživanja
● Istraživač_ica će biti u konstantnoj komunikaciji sa programski koordinatorom SOC u pogledu procesa rada i dostavljanja finalnog proizvoda
Napomena: gore navedene istraživačke aktivnosti usmjerene prema parlamentarcima/kama podrazumijevaju minimalno po jednog člana/cu parlamentarne političke partije unutar zakonodavnih tijela.
Pored gore navedenih zadataka, istraživač/ica će biti uključen/a u javno predstavljanje istraživanja u skladu sa dogovorom sa SOC.

Rokovi:
● od 01.08.2023. do 31.08.2023. godine izraditi metodologiju istraživanja
● od 01.09.2023. do 30.11.2023. godine provesti desk i terensko istraživanje u skladu sa gore navedenim zadacima
● od 01.12.2023. do 31.12.2023. godine izraditi 3 nacrta procjena parlamentaraca/ki (jedan za nivo Parlamentarne skupštine BiH, drugi za nivo Parlamenta FBiH i treći za nivo Narodne skupštine RS)
● od 01.01.2024. do 31.01.2024. godine uvezati i objediniti gore navedene tri procjene u jedan dokument koji će kompilirati rezultate istraživanja
● 31.01.2024. godine finalni rok za dostavljanje konačnog teksta istraživanja
Napomena: SOC će sa istraživačem/icom naknadno, nakon odabira i zaključenja Ugovora, dogovoriti dodatne rokove za dostavljanje nacrta tekstova gore navedenih zadataka, pregled i odobrenje istih kako bi u svakom slučaju imali finalne dokumente do gore navedenih datuma.
Potrebni uvjeti i vještine za istraživača/icu:

● Poznavanje ljudskih prava LGBTI osoba u pravnom sistemu BiH
● Poznavanje ustavnog i političkog sistema BiH
● Posjedovanje iskustva u izradi istraživačkih metodologija te pisanju istraživačkih radova relevantnih za oblast ljudskih prava marginaliziranih grupa u BiH, s naglaskom na LGBTI osobe.
● Državljanin/ka Bosne i Hercegovine
Naručitelj poslova poziva zainteresirane osobe da svoje prijave s biografijom, kratkim motivacionim pismom i finansijskom ponudom dostave do 15.07.2023. godine na email [email protected].